Bolest v krku a její diagnostika
V předešlém odstavci byla bolest krku lépe lokalizovaná. K přesné diagnóze se však musí vždy vyjádřit lékař. Ten má
k tomu nejen odborné znalosti a zkušenosti, ale i možnosti vyšetření. Diagnózu stanovuje na základě
- Zjištění anamnézy – to je okolností, které předcházely bolesti a obtížím s tím spojeným. Dále pak zmapuje veškeré příznaky.
- Vyšetření – jedná se o pohled do krku, pohmat podčelistních mandlí, případně poslech dolních dýchacích cest (stetoskopem). Vyšetření může být doplněno změřením tělesné teploty, vyšetřením moči či krve (sedimentace). V některých případech se provádí stěr z krku na laboratorní vyšetření, případně testy na alergii.
Mnoho lidí v dnešní době si diagnostikuje nemoc samo a léčí se tzv. svépomocí, nakoupením léků v lékárně apod. Jestliže se jedná o zánět nosohltanu nebo o krátkodobou bolest z prochlazení, dá se to tolerovat. V jiných případech je nutné navštívit praktického či odborného lékaře.
Bolest v krku a její léčba
Na základě stanovené diagnózy lékař doporučí léčbu. Základem je vždy klid na lůžku v trvání nejméně jednoho týdne, v závažnějších případech i déle. Na virová onemocnění se předepisují antivirotika, dále symptomatická léčiva (kapky do nosu, od kašle apod.).
Na bakteriální záněty, tedy angíny, bronchitidy a jiné záněty dolních cest dýchacích se předepisují antibiotika, která mohou být rovněž doplněna symptomatickými léčivy a vitamíny, především řady B.
Na horečky nad 38°C se předepisuje ve většině případů paralen. Pokud jsou silné bolesti kloubů tak lze doporučit ibalgin.
Při užívání uvedených léků je však nutné dbát pokynů lékaře!
Na konci léčby se provádí kontrolní vyšetření krku, dýchacích cest, moči a sedimentace.