Podívejte se také na další zajímavé weby o nemocech a zdraví : bradavice a cukrovka-příznaky.

Bolest v krku

Fotolia_1250675_Subscription_LBolest v krku je téměř nejčastější bolestí, se kterou se lidé v životě setkávají. Není se co divit, protože bolesti v krku jsou příznakem mnoha onemocnění, zejména virového nebo bakteriálního původu. Všechna tato onemocnění jsou nepříjemná, zvláště proto, že ústa a krk jsou nejen vstupní bránou dýchacího systému, ale v těchto místech začíná i trávicí systém. Znamená to, že onemocněním krku, jeho bolestmi a komplikacemi, jsou zasaženy hned dvě základní potřeby člověka, dýchání a konzumace pití a jídla. Je velmi důležité si to uvědomit, aby se tyto bolesti a nemoci nebrali na lehkou váhu a včas a účinně se léčily.

Bolest v krku nemusí být pouze příznakem oslabené imunity. Příčiny mohou být úplně jiné, například gastroezofageální reflux.
Ženšen pravý tlumí chronické záněty
, lesklokorka lesklá se hodí spíše k posílení imunity.

 

Bolest v krku a její specifikace

 

Výrok „bolí mě v krku“ je velmi zjednodušený, pro dobrou a správnou diagnostiku se musí upřesnit. Jak už bylo uvedeno, původci onemocnění způsobující bolest v krku mohou být různí a různá bývají i místa zasažení. Nemocný je vnímá jako bolest v krku a často nevnímá přesně o jakou bolest a v jakém místě uvnitř dutiny ústní a v krku se jedná. Lékař to sice ve většině případů při pohledu do úst rozpozná, ale pro člověka samotného je lépe, když se naučí lépe vnímat a specifikovat své bolesti. Jedním z důvodů je, že mnoho lidí se léčí tzv. samo, a mohlo by sáhnout po nesprávných lécích. Druhým důvodem je to, že při opakované bolesti v krku bude dotyčný vědět o jakou nemoc a nakolik závažnou může jít. Samozřejmě poslední slovo má vždy lékař.

  • 391467_tongueBolest vnímaná jako dráždění na zadní části jazyka, horního patra a tzv. nosohltanu. Jedná se pravděpodobně o zánět nosohltanu, který bývá nejčastěji virového původu. Během dne může nemocný vnímat suchost v ústech, tlak a zalehnutí v uších, jazyk může být potažený bílým povlakem. Dráždění se objevuje i v nose a projevuje se vodnatou a četnou rýmou. Z dalších příznaků se může projevit časté kýchání, dráždivý kašel a malátnost. Teplota bývá zvýšená.
  • Bolest v krku, celkové vyčerpání, bolesti kloubů, zad a vysoká horečka. Jedná se pravděpodobně o příznaky chřipky, což může být zvláště v dnešní době nebezpečné. Symptomů může být mnohem víc, včetně nevolnosti. Typické jsou však bolesti celého těla a velká únava, která dotyčnému nedává možnost vykonávat sebelehčí pracovní povinnosti. Sám proto většinou vyhledá lékařskou pomoc.
  • Prudká bolest  v krku při polykání, často na jedné či druhé straně pod čelistí, v místech krčních mandlí, které bývají zvětšené. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o bakteriální zánět, tzv. angínu. I zde se může bolest manifestovat i ve svém okolí, např. v uších. Příznakem bývá tupá bolest hlavy, slabost a vyšší teplota. Zánět může být buď katarální se zčervenáním hrdla, případně kořene jazyka, nebo hnisavý s bílými čepy na krčních mandlích apod.
  • Bolest v krku s pocitem zduření sliznice, rýma, svědění očí, dráždivý kašel. Zde se může jednat o alergii. Teplota většinou nebývá zvýšená a bolest v krku je slabší. 1140004_thermometerPříznaky se víc manifestují v rýmě, kašli, zčervenání očí a slzení. Mohou se vázat jen na určitou denní dobu, či prostředí.
  • Prudká bolest v krční jamce, spojená s hrdelním kašlem a obtížným dýcháním. Zánět pravděpodobně klesl na úroveň dolních dýchacích cest a zasáhl průdušky. Může se tedy jednat o akutní či chronickou bronchitidu nebo astmatické (alergické) potíže. Při akutní formě bývá vyšší teplota. Kašel je zprvu dráždivý, později s vykašláváním sputa (hlenu). V tomto případě je nutné vyhledat lékaře.

Existují i jiné bolesti v krku, které mají složitější povahu a jsou patrně způsobeny závažnějším onemocněním, různými cystami, nádory nebo poruchou štítné žlázy. V tomto článku se jim nebudeme věnovat, nicméně při opakovaných či dlouhodobých nestandardních projevech bolesti v krku, případně chrapotu, je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.

 

Komentáře a dotazy 

 
# zdravívalerie 2010-07-13 15:29
Na problémy s dýchacími cestami, bolesti v krku, angínou, záněty mandlí a imunitou obecně, i u dětí, mohu doporučit preventivně brát curenzym. Mému synovi -5 let - v současné době pomáhá proti opakovaným zánětům. Někdy vám můžou doporučit trhání mandlí, které bylo běžnou praxí za minulého režimu, myslím si ale, že není řešením. Mandle mají svůj důvod, proč je v těle člověk má, naopak se Vám může stát, že bez nich rychleji dostanete angínu apod.

Odpovědět
 
 
# bolestmartin 2010-09-20 19:14
jak kdyby tam byla knedla

Odpovědět
 
 
# trhání mandlíKarolína 2010-08-03 16:24
Jsme přesně z té generace, kdy se dávala jen Penicilin a trhali mandle, když už nezabíral. Jsem ráda, že dneska už můžu pro své děti udělat víc. Ten curenzym určitě zkusíme!

Odpovědět
 
 
# RE: trhání mandlíLUCKA 2012-01-23 10:10
Já se nechci trhání mandlí nějak zastávat, ale když jsou potíže dlouho, tak je to často nejlepší řešení, než aby bylo dítě pořád nemocný...

Odpovědět
 
 
# RE: Bolest v krkuMartina 2010-08-17 01:27
Doporučuji zadat do vyhledávače cibulový čaj (odvar)s majoránkou a medem. Když se hodně osladí, cibule není cítit a je brzo po problému.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: Bolest v krkuHanka 2013-01-11 10:52
Cibulový čaj? To se někde kupuje, nebo jde vyloženě o odvar z cibule? No s tou majoránkou a medem to musí být chuťovka, ale kdyby to mělo skutečně pomoci, tak je to skvělý tip.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: Bolest v krkumm 2013-03-13 11:08
Jednoduše si uděláte odvar s cibule.:)

Odpovědět
 
 
# Bílé čepyKryštof 2011-07-18 15:09
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat mám na mandlych strašně moc bilich čepů a nemůžu skoro polkout co to muže být? Mám jit k lekarovi?

Odpovědět
 
 
# RE: Bolest v krkuIvana 2011-08-04 14:47
Bolí mě v krku dva roky,poslední měsíc se bolest stupnuje,přidal o se škrábání i palebí,někdy se tak rozkašlu,že se skoro pozvracím.Poradte prosím co s tím.Děkuji.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: Bolest v krkuIrma 2012-08-15 07:22
S tím se dá dělat jen jedno - zajděte si k lékaři. Bolení v krku je symptom, který může signalizovat různé nemoci, od triviálních, ale i po vážnější. Nepodceňujte to.

Odpovědět
 
 
# bolest v krkuHelena 2012-08-26 09:44
Dobrý den.Od včerejška mě bolí v krku,a nebo vlastně spíše jakoby pod krkem,ale né při polikání.Jako kdyby takový tlak uvnitř a při větší námaze,nebo při předklonu to zabolí víc a cítím divný tlak-nevím ,jak to popsat...včera jsem měla i horečku,tak jsem si vzala prášek a horečka přešla a dnes jsem jenom mírně teplá a cítím se o něco lépe,ale včera to bylo hrozný-byla jsem celkově unavená a neměla ani chut k jídlu a celý den jsem jen polehávala...pálilo mě to uvitř krku a chvílema při pohybu se mi i hůře dýchalo,tak jsem jen ležela.Mám strach ,jestli třeba nemůže jít o nádor-měla jsem divné myšlenky.No,pokud se to nezlepší ůplně během několika dnů,tak si zajdu k lékaři...

Odpovědět
 
 
# RE: bolest v krkuMagdalena 2012-10-17 10:47
A nemohlo to být od uzlin? Třeba nějaký zánět. Pak uzliny natečou a bolí to.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: bolest v krkuHelena 2012-10-17 11:07
No nevím,je to možné...každopádně jsem na štěstí k lékaři nemusela,protož e pak už to bylo dobrý.Od té doby je pokoj,ale opravdu jsem takovou ošklivou bolest nezažila .A doufám,že už nezažiju....ale jinak děkuji za komentář.Příjemný den.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: bolest v krkuMagdalena 2013-01-11 10:55
Tak hlavně, že vás to přešlo. Držím palečky, ať už se to nikdy nevrátí. Rovněž přeji příjemný den.

Odpovědět
 
 
# RE: Bolest v krkuHeduš 2013-04-23 04:59
V posledních dnech mě také poškrabává v krku. Je to nepříjemné. Popsala bych to zhruba jako, když se něco vzpříčí v krku a nejde to ven. Pořád čekám, jestli to přejde. K lékaři se mi hned nechce.

Odpovědět
 
 
# RE: Bolest v krkuRadka 2013-05-31 06:23
Mě bolí pořád v krku od mluvení. Jsem z toho docela zoufalá. Zkouším všechno, co se popisu, že se má při bolesti v krku z mluvení užívat, ale nic už nezabírá. Mluvení je důležitou součástí mé práce a není dobré, že občas úplně chraptím...

Odpovědět
 
 
# RE: RE: Bolest v krkuEvi 2013-08-01 13:02
Mám rovněž pocit, že se mi něco děje s hlasivkami. trochu mi pobolívá v krku, ale také občas chraptím a trochu mě přeskakuje hlas. docela mi to děsí, abych třeba neměla v krku nádor nebo tak.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: Bolest v krkuGábina 2014-02-11 11:13
Tak, jestli hodně mluvíte, tak to, co popisuje tím může být způsobeno. Chce to naučit se pracovat s hlasem. Málokdo to umí. Pokud však člověk více mluví, měl by se to naučit.

Odpovědět
 
 
# pastilkyPavla 2014-03-26 08:09
Na bolest v krku jsou nejúčinější pastilky od švýcarské firmy Herbalmed. Poradila mi je mamka a od té doby je kupuji pravidelně.

Odpovědět
 
 
# RE: pastilkyJarka 2014-07-09 10:56
S těmito pastilkami zkušenosti nemám, ale celkově mi pomáhají různé pastilky s mentolovou příchutí (i jakékoliv neznačkové). Když hodně mluvím, stačí pak chvíli nějaké cucat a bolest v krku ustane. Také je dobré více pít. Pokud tedy má člověk problémy s krkem k[cenzura!]i častému mluvení.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: pastilkyZdenča 2014-12-01 10:13
Pastilky jsou fajn, taky si jimi ulevuju, ale problém je v tom, že mě nejvíc bolí v krku, když dlouhou mluvím, a to je při poradách, před klienty atd., a to se prostě nehodí, abych něco cucala.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: pastilkyEva 2015-01-07 10:09
Tak cucejte v "mezičase" a pak vás při mluvení nebudou hlasivky bolet. Já učím a dávám si pastilky o přestávkách a pomáhá to. Teď jsem se inspirovala cvičením hlasivek, tak bych to taky chtěla zkusit. Nevěděla jsem ani, že něco takového je.

Odpovědět
 

Přidat komentář

Vkládejte jen pravdivé a slušné komentáře. Nevhodné komentáře budou administrátorem smazány. Nevkládejte reklamu!


Bezpečnostní kód
Obnovit
Opiště prosím kód z obrázku:

Diskuze

  • Mohl by jít také o problém s jícnem. Zkuste si vyhledat něco o nemocech jícnu, nebo rovnou zajděte k lékaři a budete moudřejší.
  • A není to třeba trémou nebo když jste ve stresu? Já mám dost stresující život a tohle se mi stává docela často. Vím, že když řeším různé pracovní věci, které mě stresují, ta pak se mi stáhne hrdlo a nemůžu pořádně ani jíst.
  • Nevím zda se více kazí i přední zuby ale ostatní zuby ano. Me je 13let a rovnátka mi budou sundavat. S rovnatky (hlavne pokud si dotyčný špatne cistí zuby) se více tvoří zubní kaz, afty a více "slézá" zubní sklovina(alespo n u mě) Aby se toto nestalo...
  • Ahojky, přítel měl něco podobného, špatně se mu polykalo a pak zjistil, že je to tím, že má vlastně děravé mandle z dětství po všech možných nemocech a že mu tam zůstávají zbytky jídla. Ale může to být asi cokoliv. Našla jsem takový web, docela zajím...

Anketa

Trápí Vás bolest v krku?

Další informace o zdraví, nemocech a jejich léčbě najdete na : dráždivý kašel.